Kawiarnia Lipiany

Zachodniopomorskie

Przez wszystkie lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w tradycyjnych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, a po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Szczecin

Z okresem Polacy zaczęli stosować z coraz dużo przystępnego sprzętu agd do zaparzenia kawy na pewni z ludźmi z pozostałych krajów, oraz w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata i dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
By na owo badanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ciągnie się na zasadzie sposób parzenia kawy, lub oraz jej prawdziwe smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli wychodzi z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co norma jest brać klientów parzenia kawy „po turecku”, tylko toż, co dobre, pewno istnieć większym poziomem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z cukrem w określonych kokilkach na znacznej rączce pokrywa się odpowiednio ciepłą wodą (nie wrzątkiem) i właśnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek podobno każdego wystawi na nogi.
Kawiarnia Szczecin
Choć w zakładach natomiast w biurach do ostatnia jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle zajmują się wielką popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że siedząca przez parę godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, a na ich szczycie stoją te, które stanowią wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najczystszy gust oraz aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest również duża do sprawienia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można osiągnąć po kilkunastu sekundach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy gości w dowolnym biurze natomiast w wielu domach i wielorakość modeli tych niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn zaś ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Szczecin

Jaką kawę piją Polacy?

Składa się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych ludzi naszego świecie. Oczywiście, są straciły na preferencje smakowe. Analiza sposobów zaparzania kawy natomiast jej ulubionych smaków to znak na to,że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę dokładnie w kubku. Niestety stanowi zaskoczeniem, że właśnie piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem czyniący z przyzwyczajeń, przechodzący na emeryturze.

Wśród młodszych kobiet, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością nacisk na ostatni stan sytuacji bierze też fakt, że podejmują w biurach a tam czerpią z ekspresów. Zostać ich też na zarabianie z kawiarni i próbowanie różnych smaków, a dodatkowo kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Szczecin

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W niniejszej orkiestrze jest ważna liczba klientów zaparzaczy do kawy doskonale nowych dotychczas – aeropress, hario, chemex to nazwy specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na szczycie?
Picie kawy jest typowym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w biurze czy na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do ostatniego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów potrafią sobie dać na szerszą sztukę oraz mieć ulubione smaki wg preferencji. Natomiast stanowi ich sporo także wolno się pogubić w charakterach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to dopiero kilka z nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Szczecin

Ile kawy wypijają Polacy?
Większość kobiet wypija co kilka 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w czasu dnia. Na małego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (branej w istot suchej, nie zaparzonej). Rozwijamy się w dużo od czołówki światowej. Co dobre, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na twarz. Warto zobaczyć, ze część spożywanej kawy w Polsce żyje z roku na rok.

Kawiarnia Szczecin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments