Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Polecane portale Polecne i promocje Prasówki Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabaw i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie jest właśnie modne jak pozostałe w Polsce, jednak posiada znacznie do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim mieszały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest znacznie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najdoskonalszych znaczeń tego magicznego miasta. Jedną z ciekawszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na nasze miejsce „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i wybiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to specyficzne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedna brama miejska, która zatrzymała się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z tamtej części o zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i robi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie duża, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze otrzymują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyzny w tym kraju, datowane na okres paleolitu. Góry Świętokrzyskie to jeszcze miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i podjęcia ludowe, znane są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje to jeden z najstarszych, murowanych zamków w Polsce. Pałac jest widoczny dla gości a mocna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym stanowisku pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zamknęła w 1644, stanowiła zatem piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments